Магазин

Црвена руска салата и медено срце

Црвена руска салата и медено срце
Црвена руска салата и медено срце

Вкусен предлог за посно мени – црвена руска салата и медено срце.

Потребни состојки

300 гр грашок

300 гр морков

300 гр пченка

300 гр туна од конзерва

200 гр домашен ајвар

Пипер

Магдонос

Подготовка

Обарете го грашокот, пченката и исечканиот морков, изладете и додате ги во туната. Додадете ајвар и бибер, па сето тоа добро измешајте. Готовата салата украсете ја со исчекан магдонос.

medeno srce

Посно медено срце

Состојки

2 шољи (0,2 л) шеќер

2 шољи вода

3 шољи брашно

1 кесичка прашок за печиво

2 лажички цимет

4 лажички џем од кајсии

Подготовка

Сите состојки измешјте ги убаво и смесата ставете ја во калап да се пече околу 30 минути. Печениот колач измачкајте го со џем. Може и со глазура од чоколадо (100 гр чоколадо за готвење и 3 лажички масло).