сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

САД апелира за намалување на тензиите меѓу Саудиска Арабија и Иран

99627281

Последни вести

САД апелираат до лидерите на Блискиот Исток да преземат мерки за намалување на тензиите што избија по кризата меѓу Саудиската Арабија и Иран поради егзекуцијата на саудискиот шиитски свештеник Нимр ал Нимр.

– Сметаме дека дипломатските акции и директни разговори се од суштествено значење, за да се работи и покрај различностите. Ќе продолжиме да ги повикуваме лидерите во регионот да преземат позитивни мерки за да се намалат тензиите, изјави портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби, пренесува МИА.

Стејт департментот апелира и до Саудиската Арабија да ги почитува човековите права, пренесува БТА.

– Ние сме посебно загрижени дека погубувањето на ал Нимр ќе ги зголеми тензиите на верска основа во време кога пор итно треба да се намалат, додаде Кирби.

Најчитани вести