Македонија

Од утре обилни врнежи на дожд

Од утре обилни врнежи на дожд

Од Управата за хидрометеролошки работи најавуваат обилни врнежи од дожд за утре попладне. Локално се очекува да наврнат и над 30 литри на метар квадратен.

Најмногу врнежи ќе има во западните и во северните делови од државата. На повисоките планини ќе врне снег, но во текот на ноќта и во утринските часови во четврток, поради продор на постудена воздушна маса снежната граница ќе се спушти и до илјада метри надморска височина.

Во четврток ќе дува умерен, на места засилен северозападен ветер, што ќе услови намалување на облачноста, престанок на врнежите и опаѓање на дневната температура.

Преодно стабилизирање на времето со благ пораст на дневната температура ќе има в петок и сабота.