понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

20.000 евра казна за Сител и Телма

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поведе прекршочна посапка против телевизиите „Сител“ и „Телма“ за непочитување на обврската за процентуална рспределеноста на емитување на македонска музика во текот на неделата.

SRD

Поврзани вести

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги  поведе прекршочна посапка против телевизиите „Сител“ и „Телма“ за непочитување на обврската за процентуална рспределеноста на емитување на македонска музика во текот  на неделата.

За ова телевизиите треба да платат казна од 20.000 евра, но во постапката за порамнување, сумата може да се преполови. Ова се првични информации, повеќе детали, Агенцијата ќе соопшти во извештајот што дополнително ќе го објави на нејзината интернет страница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести