петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

20 години од јубилејното 100-то по ред дерби – Стојковски беше херојот за титула

mitko stojkovski

Поврзани вести

Двајца Македонци вечно ќе бидат славени во Белград од генерацијата 1991, Дарко Панчев и Илија Најдоски, важните алки на Црвена Звезда во историскиот успех со европската и светска титула, но на “Маракана” посебно се слави и трет Македонец – Митко Стојкоски.

На денешен ден пред точно две децении, благодарение на Митко, членот на првата македонска фудбалска репрезентација, Црвена Звезда победи во јубилејното 100-то дерби против “вечниот ривал” Партизан. Тоа беше дерби за титула, шлаг на тортата за еден тим. Партизан беше подобар, се додека Стојкоски не стапи на сцена.

Македонецот прво успеа да изнуди пенал, кој го реализира Дарко Ковачевиќ, а потоа пет минути пред крајот, Стојкоски даде гол за победа. “Маракана” беше во делириум, се тресеше од радост. Ц. Звезда направи пресврт за победа и за – титула!

Извор: Спортмедиа.мк

Најчитани вести