петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

200 киднапирани девојчиња од Боко Харам во Нигерија ќе се ослободат

boko-haram-kidnapped-girls

Последни вести

Владата на Нигерија постигна договор со исламистичката група Боко Харам за прекин на огнот и за ослободување на околу 200 девојчиња, кои беа киднапирани пред шест месеци во Чибок.

Информацијата за примирјето е потврдена и од началникот на генералштабот на нигериската армија Алекс Бадех.

Хасан Тукур од претседателскиот кабинет потврди дека исламистите ќе ги ослободат 219 девојчиња.

Боко Харам за ослободувањето на киднапираните девојчиња побара ослободување на затворените екстремисти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести