вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

2014- та ќе биде запаметена како најтопла година во последните 134 години

arktik

Последни вести

Периодот од јануари до ноември 2014 година е досега најтоплиот период кој бил регистриран откако почнале да се мерат температурите во 1880 година, објавила Американската агенција за океани и атмосфера (НОАА).

Агенцијата предвидува дека кога ќе пристигнат и податоците за декември, тие ќе покажат дека 2014 година била рекордно топла.

Во првите десет месеци од годинава, просечната температура на површината на океаните и копното била за 0, 70 степени над просечната температура во минатиот век и најтопла од 1880. Претходниот рекорд од 2005 година е надминат за 0, 01 степен.

Просечната површина на мразот на Арктикот во ноември била за 5, 7 отсто (6 216 km) помала од просечната измерена во периодот од 1981 до 2010.

На Антартикот површината на мразот во ноември била за 2, 0 отсто (3 367 km) поголема од просечната измерена во периодот од 1981 до 2010 година. Тоа е осма по големина најголема површина на мразот што некогаш била измерена.

Најчитани вести