среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Турски учители осомничени за терористичка пропаганда

bombasi-turcija

Последни вести

Властите во Турција покренаа истрага против седум учители во југоисточна Турција за терористичка пропаганда.

Учителите од градот Сиверек, округ Шанлурфа се осомничени дека пропагирале во корист на Курдската работничка партија (ПКК) на социјалните мрежи.

Генералштабот на турската армија синоќа соопшти дека во антитерористичка операција на безбедносните сили во југоисточна Анадолија, што почна во декември, убиени се над 600 припадници на ПКК.

Најчитани вести