недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Убиецот на Тијана бара ублажување на затворската казна

monstrum-tijanaaa

Последни вести

Триесет и шестгодишниот Драган Ѓуриќ од Сурчин кој поради убиството на 15-годишната Тијана Јуриќ е осуден на 40 години робија, ќе бара повторување на судењето, пишуваат српските медиуми, од извори блиски до судот во Суботица.

-Ѓуриќ ја подготвува документацијата која му е неопходна за поднесување на барањето за повторување на постапката, односно вонредно правен лек за да може при повтореното судење да добие поблага казна, вели изворот.

Адвокатот негира

Меѓутоа, адвокатот Виктор Гостиљац негира дека неговиот клиент бара повторување на судењето.

-Не е вистина дека е поднесено барање за нов судски процес. Слушнав и дека Ѓуриќ наводно сам барал документација, но не верувам дека тоа би го направил без мое знаење, вели Гостиљац.

Игор Јуриќ, таткото на Тијана Јуриќ, вели дека неофицијално слушнал дека Ѓуриќ ќе бара повторно судење.

-Се надевам дека до тоа нема да дојде. Кога е осуден, мислевме дека таа траума е зад нас. Верувам во правосудството и мислам дека нема да дојде до повторно судење, иако од таквите луѓе ништо не ме изненадува, објаснува Игор.

Страотно злосторство

Драган Ќуриќ е уапсен на 7 август 2014 година, две недели откако Тијана исчезна. Во текот на судењето е утврдено дека тој испил неколку пијалоци, ја грабнал Тијана, ја пикнал во автомобил и ја однел десетина километри подолу, ја убил и го закопал телото. Вишиот суд во Суботица го осуди Ѓуриќ на максимална казна откако го прогласи за виновен за обид за силување и убиство на Тијана.

Најчитани вести