Македонија

Утрово поларни температури низ цела Македонија

Утрово поларни температури низ цела Македонија

Во Скопје времето ќе биде сончево и студено со слаб северен ветер. Највисоката температура ќе достигне до 1 степен.

Утрово најниски температури се измерени во Берово -21, Лазарополе -17, Маврово -17, Крива Паланка -14, Крушево и Тетово -13, Прилеп и Скопје -12, Штип -11, Струмица, Куманово, Виница, Демир Капија -10, Кавадарци и Охрид -9, Дојран -6, Гевгелија -4…

И во наредните два дена времето ќе биде стабилно, суво и студено со ниски утрински температури.

Во понеделник попладне и во ноќните часови кон вторник ќе има локален снег со слаб интензитет. Од вторник ќе има постепен пораст како на утринските, така и на дневните температури.