недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 10

Десет модни трендови кои ќе ја одбележат 2016

prugi

Последни вести

Иако сме на почеток на годината и сигурно веќе следната недела ќе се појави некој нов тренд, одлучивме сепак да ги сумираме 10-те главни трендови на годината кои можат да ви помогнат околу купувањето нови парчиња облека.

1.Килоти

kiloti

Кога велиме килоти не мислиме на гаучо панталоните кои беа актуелни во 2004. година. Станува збор за софистицирани парчиња панталони кои ја запоседнаа оваа модна писта, а сега претендираат да го покорат и „уличниот стил“ . Овој преубав модел на панталони можете да ги носите и во дневна и во вечерна варијанта, кога е најдобро да ги носите со високи потпетици. Што се однесува на изборот на останатите парчиња, најдобро е да ги комбинирате со шпиц салонки.

2.Откриени рамена

otkrieni ramnea

Дами, посветете внимание на овие модели на блузи. Тие ги освоија сите светски писти, па бидете сигурни дека ваквите блузи и фустани со откриени рамена ќе се задржат долг временски период.

Инвестирајте во еден добар модел, најдобро во неутрална боја или со некој силен принт, за да можете секојдневно да го носите.

Овој модел на фустани или маички е најдобро да ги комбинирате со некое ланче.

3.Комплет во една боја

komplet vo edna boja

Заборавете се што сте слушнале за носењето една боја и препуштете се на новиот тренд. Од блејзери и комбинизони, до килоти и блузи во иста боја – ќе бидете најстилизирана дама во секоја прилика.

4.Свилена бомбер јакна

bomber jakna

Бомбер јакните никогаш не биле толку добро дизајнирани како оваа сезона кога ни доаѓа нешто со изменет дизајн: во необични бои и со свилен материјал.

Бомбер јанката комбинирајте ја со пар црни фармерки, долги чизми и чантичка за на рамо и бидете сигурни дека сте го постигнале вистинскиот ефект.

5.Долга наметка

dolga nametka

Оваа година во тренд е да се ослободите од ракавите и да облечете наметка, која потсетува на мантил. Без оглед дали сте тргнале на ручек или состанок, наметката е совршена опција.

Долгата наметка е најдобро да ја комбинирате со патики, комотна туника и наочари за сонце.

6.Сандали папучи

sandali papuci

Овие сандали ни доаѓаат во повеќе варијанти, односно рамни и на потпетица, а и во различни дезени.

Овој модел најдобро е да го носите со искинати фармерки, кожна јакна и наочари за сонце. Исто така долниште со А крој и блејзер со необичен дезен одлично ќе парира со овие сандали папучи.

7.Впечатливи риги

prugi

Немојте да се плашите да носите бои кои „бодат“ очи. Без разлика дали станува збор за некој специфичен модел, важно е секогаш да се фокусирате на основните парчиња, кои ќе ви помогнат при стилизирањето на надворешниот изглед. Понатаму, искомбинирајте ја маичката или здолништето на риги со еднобојно парче облека и сандали папучи…

8.Слип фустани

slip fustan

Слип фустаните се наоѓаат секаде. На прв поглед, слип фустаните кои потсетуваат на долна облека може да изгледаат премногу секси. Во тој случај секогаш можете да се определите за А крој кој е подеднакво популарен и многу полесен за носење.

9.„Стејтмент“ чанти

canti

Бидете храбри и посегнете по огромна чанта или крзена торбичка. Оваа година чантите ќе бидат во голем фокус, така што ве советуваме да бирате „стејтмент“ модели.

10.„Пенсил“ здолниште

pensil suknja

Оваа сезона понесете „пенсил“ здолниште со копчиња…Можете да ја комбинирате со асиметрична наметка или кошули и блузи со необичен крој.

Најчитани вести