недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 49

Исламска држава планира да киднапира Руси во Турција?

turcija

Последни вести

Припадници на џихадистичката група Исламска држава планираат киднапирање на руски граѓани во Турција, предупреди денеска руската агенција за туризам, „Ростуризам“.

– Лидери на терористичката ИД планираат да киднапираат руски државјани во Турција, се наведува во соопштението.

Како што се објаснува во соопштението, „заложниците би можеле да бидат однесени на територија која е под контрола на екстремистите и да бидат јавно егзекутирани или да се употребат како човечки штит во Сирија“.

„Ростуризам“ им порача на руските туристи да ги преземат сите потребни мерки за гарантирање на својата безбедност.

Најчитани вести