сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 3

Анкета: Четириесет отсто Германци сакаат оставка од Меркел

Според анкети, 45,2 отсто анкетирани веруваат дека Меркел не треба да поднесе оставка заради политиката спрема бегалците.

merkel

Последни вести

Најновите анкети покажуваат дека 40 отсто Германци сметаат дека канцеларката Ангела Меркел би требало да поднесе оставка поради својата политика спрема бегалците, објави денеска магазинот Фокус.

Според анкети, 45,2 отсто анкетирани веруваат дека Меркел не треба да поднесе оставка заради политиката спрема бегалците.

Германскиот аналитичар Михаел Шпренг неодамна изјави дека Меркел во следните осум недели ќе биде под голем притисок поради бегалската криза и ќе биде принудена да постави прашање за доверба на Владата.

Анкетата е спроведена во периодот од 22 до 25 јануари врз 2.047 Германци.

Најчитани вести