петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Обама ќе го зголемува буџетот за борбата против ИД

Во фискалната 2017 година за буџетот на Пентагон ќе се бараат повеќе од седум милијарди долари за финансирање на борбата против ИД, изјави американски претставник, кој барал анонимност, јави Танјуг.

Обама ќе го зголемува буџетот за борбата против ИД

Обама ќе го зголемува буџетот за борбата против ИД

Последни вести

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама за следната фискална година во рамки на воениот буџет ќе бара значително повеќе средства за борба против Исламска држава.

– Во фискалната 2017 година за буџетот на Пентагон ќе се бараат повеќе од седум милијарди долари за финансирање на борбата против ИД, изјави американски претставник, кој барал анонимност, јави Танјуг.

Според него тоа претставува зголемување од околу 35 проценти во споредба со барањето, кое администрацијата на Обама лани му го упати на Конгресот за усвојување.

Најчитани вести