среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Клинтон победи на првичните избори во Ајова

hilari-klinton

Последни вести

Поранешната прва дама на САД Хилари Клинтон победи на првичните избори во американската сојузна држава Ајова со предност од 0,2 отсто пред нејзиниот соперник Барни Сандерс, покажуваат конечните резултати, официјално објавени од Демократската партија на САД.

Поранешната државна секретарка освои 49,8 проценти од гласовите, додека Сандерс 49,6 отсто.

– Толку сум среќна, што доаѓам од Њу Хемпшир, откако победив во Ајова, Таму победував и губев. Многу е подобро да победиш, изјави вчера Клинтон, имајќи го предизв поразот,  кој во Ајова во 2008 година го претрпе од актуелниот претседател Барак Обама.

Клинтон освои поголема поддршка од делегатите во Ајова, кои ќе бидат испратени на националната конференција, на која ќе биде определен кандидатот на Демократската партија.

Таа освои 700 делегати, наспроти 696 за Сандерс, иако Ајова претставува едвај еден отсто од делегатите, кои ќе бидат испратени на конференцијата.

Најчитани вести