Балкан

Кери во посета на Албанија

Кери во посета на Албанија
Кери во посета на Албанија
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ќе престојува во неколкучасовна посета на Албанија.

Шефот на американската дипломатија на аеродромот во Тирана претпладнево каде ќе го пречека албанскиот претседател Бујар Нишани.

По разговорите со Нишани, Кери прво ќе се сретне со шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, а потоа со премиерот Еди Рама. По средбата, Рама и Кери ќе дадат изјави, но на новинарите нема да има биде дозволено да поставуваат прашања.

Кери ќе се сретне и со лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, а неколкучасовниот престој во Тирана ќе го заокружи со средба со група млади луѓе, од каде ќе упати порака за иднината и предизвиците на Албанија.

Како што објави приштинскиот весник „Експрес“, повикувајќи се на извори во Владата на Косово, за време на престој во Тирана, Кери ќе се сретне и со косовскиот вице-премиер и министер за надворешни работи Хашим Тачи, објави

Според истите извори, тема на средбата ќе биде политичката криза во Косово, како и можниот избор на Тачи за нов косовски претседател.

Инаку, за безбедоста на Кери за време на престојот во Тирана ќе се грижат над 1.500 полицајци, а во рамките на планраните мерки за безбедност се вклучени и припадници на албанската армија, тајната служба ШИШ и на американските безбедносни агенции.