вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 3

Почина поранешниот генерален секретар на ОН, Бутрос Бутрос Гали

Бутрос Гали беше генерален секретар на ОН од јануари 1992 до декември 1996 година.

Почина поранешниот генерален секретар на ОН, Бутрос Бутрос Гали

Почина поранешниот генерален секретар на ОН, Бутрос Бутрос Гали

Последни вести

Советот за безбедност на ОН соопшти денеска дека починал поранешниот генерален секретар на Светската организација, Египќанецот Бутрос Бутрос Гали.

Информацијата за смртта на 94-годишниот Бутрос Гали ја соопштил претседавачот со СБ, венецуелскиот амбасадор Рафаел Рамирес, на почеток од седницата посветена на хуманитарната криза во Јемен.

Бутрос Гали беше генерален секретар на ОН од јануари 1992 до декември 1996 година.

Најчитани вести