Македонија

Двајца работници повредени во пожарот во зградата на ЕВН

Двајца работници повредени во пожарот во зградата на ЕВН
ФОТО: МИА

Двајца работници се здобиле со изгореници од трет степен во пожарот кој вчера избувна во зградата на ЕВН на плоштад Македонија, која е во фаза на реконструкција.

Станува збор за работниците И.С. (35) од Скопје и Д.С. (31) од с.Теово, велешко, кои се пренесени во ГОБ „Св.Наум Охридски“.

По пружената лекарска помош повредените работници се пуштени на домашно лекување.

Имено, вчера опожарен беше изолациониот материјал и заштитната мрежа (надворешно) околу 10 катови.

Од страна на  пожарникарите пожарот беше локализиран.

Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот.