Свет

Северна Кореја планира да ја нападне Јужна Кореја

Северна Кореја планира да ја нападне Јужна Кореја
Северна Кореја планира да ја нападне Јужна Кореја

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Унг, наредил да се спроведат подготовки за напад на Јужна Кореа, објави денеска јужнокорејската известувачка агенција.

Агенцијата навела дека мета на нападот би можеле да бидат активисти кои се противат на делувањето на Пјонгјанг, како и владини официјални лица. Можни се напади и на метроа, трговски центри идруги јавни места

Северна Кореја има историја на напади на Јужна Кореа, како што е гранатирањена острови во 2010 година, кога загинаа четворица јужнокорејски функционери или бомбардирање на јужнокорејскиот патнички авион во 1987 година, кога страдаа сите 115 патници.