сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 51

Италија дозволи полет на авион од Сицилија за мисии против ИД

letala

Последни вести

Претставник на италијанското Министерство за одбрана денеска соопшти дека владтите во Италија дозволиле американско вооружено беспилотно летало да користи база во Сицилија за полети во мисии против милитантите од џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Либија и во други делови на северна Африка.

Како што јави ФЕНА, тој додаде дека договорот опфаќа само одбранбени мисии со цел да се заштитат специјалните силе, а не и офанзиви.

Одлуката следи по едногодишните преговори меѓу Вашингтон и Рим и во ек на растечката загриженост дека екстремистите се повеќе ги засилуваат своите позиции во Либија.

Најчитани вести