Магазин

Намирници со кои ќе го победите стресот

Намирници со кои ќе го победите стресот

Спротиставете му се на стресот кој најчесто доаѓа ненадејно со внимателен избор на намирници, кои ќе ви помогнат да се опуштите.

Интегрални крекери и путер од кикирики – сложените јаглени хидрати го доведуваат во рамнотежа нивото на шеќер во крвта, додека путерот од кикирики има доволно протеини и здрави масти заедно со крекерите веднаш да ве орасположи. Се разбира, се мисли на две-три парчиња, бидејќи има калории во изобилство.

Зеленчук со сирење – малку свеж зеленчук и свежо кравјо сирење се одлична комбинација на прехрамбени влакна, протеини и калциум кои веднаш ќе ви дадат удобно чувство.

Смути од кељ – наместо кељ, може и спанаќ, блитва и сличен зелен лиснат зеленчук кој е преполн со влакна и антиоксиданти и моментално го подигнува нивото на енергија.

Тост со авокадо – авокадото е преполно со магнезиум и калиум, минерали кои го снижуваат притисокот, а покрај тоа содржат прехрамбени влакна и здрави маснотии. Заедно со интегралниот тост претставуваат генијална комбинација за смирување.

Овесни снегулки со шумско овошје и ореви – витамините од Б комплексот и овесните снегулки го стабилизираат расположението, а витаминот Ц од шумското овошје го намалува стресот. Кога на тоа ќе се додадат омега 3 масните киселини од оревите кои го креваат нивото на задоволство, го имаме вистинскиот победник во борбата против стресот.