Германија со чартер лет ги враќа бегалците од Авганистан

119
Германија со чартер лет ги враќа бегалците од Авганистан
Германија со чартер лет ги враќа бегалците од Авганистан

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Во летот организиран и координиран од владите во Берлин и Кабул и Меѓународната организација за миграции (ИОМ) имало бегалци кои што доброволно се враќаат дома.

Според германските власти, како што јави дописникот на МИА од Берлин, голем дел од повратниците биле жртви на шверцерите со луѓе, а во Германија не ги задоволуваат критериумите за добивање на азилантски статус, пред се поради тоа што во Авганистан нема воени конфликти, како што е случај со големи делови од териториите на Сирија и Ирак.

По сириските и ирачките бегалци, Авганистанците се најбројната група на мигранти кои преку Турција и балканската рута пристигнуваат во ЕУ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.