Спорт

Конте се договори со Абрамович и Челзи

Конте се договори со Абрамович и Челзи
Конте се договори со Абрамович и Челзи
Селекторот на Италија Антонио Конте е расположен за договор со Челзи за да го предводи наредната сезона.

Како што пренесува „Гоал“ Конте одржал бројни состаноци и со претставниците на лондонскиот клуб договорил тригодишна зделка вредна 6,5 милиони фунти за сезона.

Конте е најзаслужен за успесите на Јувентус на врвот на европскиот фудбал од маргините со аферата „калчополи“ и преселбата во Серие Б.

Освои три врзани наслово за „Старата дама“ од 2012 до 2014 и го прослави тимот со кој претходната сезона Масимилијано Алегри настапи во дуелот за наслов од Лигата на шампиони.

Во меѓувреме е селектор на Италија со која се пласираше на Европското првенство.

Конте е одличен избор на сопственикот на Челзи Роман Абрамович за клупата на екипата која што ја предводи Гус Хидинк.