среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Мигрантите ја урнаа оградата на јужната граница (ВИДЕО)

Над 6.000 бегалци се „заглавени“ на Грчко-Македонската граница, и чекаат македонските влсти да ги пуштат за да го продолжат својот пат кон западна Европа.

Мигрантите ја урнаа оградата на јужната граница

Мигрантите ја урнаа оградата на јужната граница

Последни вести

Голема група мигранти на грчко-македонската граница, денеска околу пладне, ја урнаа оградата, а македонската полиција возврати со солзавец и шок бомби. Мигрантите извикувале „Отворете ја границата“ и фрлале камења кон полицијата.

Според полициски извори, околу 500 мигранти се пробиле низ редовите на грчката полиција за да дојдат до оградата на границата.

Во моментов ситуацијата на македонско – грчката граница е мирна.

Над 6.000 бегалци се „заглавени“ на Грчко-Македонската граница, и чекаат  македонските власти да ги пуштат за да го продолжат својот пат кон западна Европа.

Македонската полиција синоќа помеѓу 23 часот и три часот изутрина пуштија околу 300 Сиријци и Ирачани, по што преминот е затворен.

Како што беше претходно соопштено, Македонија ќе пропушта онолку бегалци колку што ќе пропушти  Србија.

Најчитани вести