сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

Прекинот на огнот во Сирија се почитува

de mistura

Поврзани вести

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за Сирија, Стафан де Мистура изјави дека прекинот на огнот во Сирија се почитува.

– Се гледа напредок, иако состојбата е кревка, изјави тој.

Де Мистура потврди дека преговорите за решавање на сириската криза ќе бидат во Женева на 9 март, но наведе дека некои од учесниците може да пристигнат неколку дена подоцна.

Примирјето почна во саботата по иницијатива на САД и Русија. За пет дена оттогаш убиени се 24 цивили. Во февруари во просек имаше околу 38 жртви цивили.

Најчитани вести