понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 78

Турција се согласила за враќање на економски мигранти

133036029

Последни вести

Турција се согласила да прифати враќање на економски мигранти, изјавиле извори од ЕУ за грчката државна новинска агенција АНА-МПА.

Одлуката ќе биде вклучена во изјавата на самитот на ЕУ во понеделник во Брисел, рекле изворите и додале дека Турција нема да прифати враќање на бегалци од воените зони.

Претходно, и „Фајненшл тајмс“ јави дека Европската унија е близу до договор со Анкара, што ќе предвидува враќање на сите несириски мигранти од грчките острови назад во Турција.

Најчитани вести