сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 44

Ново рочиште за „Дива населба“

133022720

Последни вести

Судскиот процес за „Дива населба“ продолжува денеска со сослушување нови сведоци.

На последното судско рочиште, завчера, пред Судот покрај жители од кумановската населба сведочеа полицаец и командир од полициската станица „Пелинце“. Сведоците беа предложени од страна на обвинителството.

Во случајот „Дива населба“ се обвинети вкупно 29 лица за тероризам и терористичко организирање за случувањата од 9 и 10 мај во кумановско. Во престрелката загинаа осум полицајци од специјалните и посебните единици на МВР, додека четириесетина беа тешко повредени.  Убиени беа и десет лица од вооружената група.

Најчитани вести