вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 17

Македонија доби седма препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ

Оваа препорака е условена со одржување на фер и демократски избори.

Македонија доби седма препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ

Македонија доби седма препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ

Последни вести

Со 404 гласови за, 76 против и 29 воздржани од присутните 509 европратеници, Европскиот парламент попладнево ја усвои со широко мнозинство Резолуцијата за Македонија предложена од европратеникот Иво Вајгл, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Во денеска усвоениот документ од ЕП, е дадена уште една, седма по ред препорака до Советот на ЕУ за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во ЕУ, но оваа препорака е условена со одржување на фер и демократски избори

Најчитани вести