недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Ципрас и Путин телефонски разговарале за проблемот со бегалците

Ципрас и Путин разговарале и за новите можности за развој на односите меѓу Грција и Русија во 2016 година.

putin-cipras-telefon

Поврзани вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Кабинетот на Ципрас.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, двајцата државници разговарале за состојбите во регионот, проблемот со бегалците, како и за економските и енергетските односи меѓу двете земји со посебен фокус на конфликтот во Сирија и бегалската криза.

Според соопштението, Ципрас и Путин разговарале и за новите можности за развој на односите меѓу Грција и Русија во 2016 година.

Најчитани вести