недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 9

ФОТО: Протестот на СДСМ рикна, граѓани од цела држава доаѓаат во одбрана на институциите

Граѓаните вечерва успешо ги одбранија државните институции, а нивната одбрана ќе продолжи и во доцните вечерни часови. Најавите се дека граѓаните ќе подолжат да доаѓаат во знак на поддршка на Уставниот суд. На другата страна, протестот на СДСМ целосно пропадна и не може да се забележат протестанти на опозицијата

протестииии

Поврзани вести

Ниту еден протестант од СДСМ не остана пред Музејот на македонската борба откако увидоа дека граѓаните нема да дозволат Заев пред нивни очи да атакува на државните институции.

rikna
rikna-1

На другата страна пред Уставниот суд од момент во момент доаѓаат се повеќе граѓани и групата се зголемува. Граѓаните таму велат дека се задоволни што успеале вечерва да ги одбранат институциите.

grom

„Нема да дозволиме Заев пред наши очи да ја урива државата. Остануваме тука колку што треба. Секогаш која ќе помислат дека можат да си играат со Македонија нека се сетат дека ние сме тука и тоа нема да го дозволиме“ – велат граѓаните.

plostad-1-640x480

plostad-5-640x360

Најчитани вести