Магазин

Генијален трик за бањата секогаш да биде чиста и да мириса свежо

Генијален трик за бањата секогаш да биде чиста и да мириса свежо
Генијален трик за бањата секогаш да биде чиста и да мириса свежо

Никој не сака да чисти бања, но сепак таа работа не може да се заобиколи. Овој домашен чистач на WC ќе остави пријатен свеж мирис и ќе ја исчисти нечистотијата.

Ќе ви треба:

  • 160g сода бикербона
  • 60ml лимонов сок
  • 1/2 лажица оцет
  • 1 лажица хидроген пероксид (3%)
  • 15-20 капки миризливо масло

Прво ставете ја содата во чинија и сипете го во неа сокот од лимон.

Посебно измешајте ги хидрогенот пероксид и оцетот во мала чинија или чаша. Потоа капка по капка, ставајте ја смесата во чинијата со сода и мешајте. На крајот додајте го миризливвото мсло.

svjeze-i-cisto-kupatilo-3

Користејќи лажица, формирајте мли топки и ставете ги на хартија. Неопходно  е таблетите за бањата да отстојат најмалку 4 часа за да се исушат. Складирајте ги во стаклена тегла која е херметички затворена и ставете ги во близина на тоалетот кога ќе бидат сосема суви.

svjeze-i-cisto-kupatilo-4

Секогаш кога wc шолјата е со помалку свеж мирис, имате брзо решение

svjeze-i-cisto-kupatilo-5