Магазин

Оризова вода како природен лек

Оризова вода како природен лек

Повеќе енергија, поздрава кожа и сјајна коса – ова се само некои од благодетите кои ќе ви ги пружи овој стар азиски рецепт, кој станува се попопуларен во модерните западни цивилизации. Здравиот организам, убавото тело и кожа ќе ги добиете со едноставна состојка – оризова вода.

Одличен извор на енергија

Оризовата вода е богата со јагленихидрати, затоа е одличен извор на енергија. Телото може лесно да произведе многу енергија, користејќи јагленохидрати. Испијте чаша оризова вода наутро и никогаш нема да се чувтвувате заморно или слабо.

Спречува опстипација

Оризовата вода содржи голем број влакна и го олеснува работењето на цревата. Исто така, скробот го стимулира растот на корисните бактерии во стомакот кои ја подобруваат работата на цревата.

Спречува дехидратација

За време на топлите денови оризовата вода е одлично освежување. Во лето телото има тенденција да губи повеќе течности и соли низ потењето. Оризовата вода може да ги дополни изгубените нутриниенти и да го намали ризикот од дехидратација.

Претставува домашен лек против грип

Може да се користи како лек за гип и грозница, затоа што го спречува губењето на вода кое настанува поради зголемена температура и евентуално повраќање. Го забрзува процесот на закрепнување на организмот.

Се користи за лекување на дијареа

Оризовата вода е докажан домашен лек со кој може да се лекува дијареата, не само кај возрасните, туку и кај малите бебиња. Бебињата е повеќе склони кон болести како дијареата, која, ако не се решава на време, може да дојде до дехиратација. Исто така е докажано дека оризовата вода е ефикасна во контролирањето на дијареата, бидејќи ја зголемува густината и така го редуцира овој проблем.

Спречува развој на рак

Со секојдневното конзумирање на оризовата вода, го намалувате ризикот од добивање канцер. Ова е една од најголемите предности на оваа волшебна вода.

Спречува Алцхајмерова болест

Истражувањата ова е уште не го потврдиле, но постојат некои извори кои велат дека готвената оризова вода има можност да спречи развивање на Алцхајмеровата болест.

Може да биде заштита од сонце

Оризовата вода ја содржи супстанцата оризанол која ја штити кожата од влијанието на штетните УВ зраци. Можете да ја користите така што ќе ја нанесувате на кожата.

Начин на подготовка:

Оризот пред готвењето ставете го во сито и пуштете ладна вода за да го измиете. Кога водата ќе се избистри, ставете ја во лонец со ладна вода и оставете да се готви. Потоа процедете го оризот, а водата која сте ја добиле можете да ја користите.