петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Јанева јавно ја негира македонската држава – граѓаните и експертите згрозени

Дали ми се чини или Катица Јанева индиректно порача дека не ги признава ни собранието, ниту другите институции затоа што биле нелегитимни? Процедурално прашање: од каде таа црпи легитимитет? Видно изненадена од ваквата однесување на Јанева, Ванковска рече : Дури сега ја слушнав целата изјава: тресна и остана жива!

janeva640

Поврзани вести

Не стивнуваат реакциите од граѓаните и експертите кои се згрозени од вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која рече дека за нејзе Собранието е нелегитимна институција, истото она Собрание кое нејзе и даде легитимитет.

Универзитетската професорка Билјана Ванковска видно револтирана од вчерашната пресконференција на Катица Јанева, ја испартали на својот фејсбук профил. Парадоксот што Катица Јанева не го признава Собранието кое ја избра, не остана не забележан од јавноста и професорската фела,во таа насока Ванковска напиша:

Дали ми се чини или Катица Јанева индиректно порача дека не ги признава ни собранието, ниту другите институции затоа што биле нелегитимни? Процедурално прашање: од каде таа црпи легитимитет? Видно изненадена од ваквата однесување на  Јанева, Ванковска рече : Дури сега ја слушнав целата изјава: тресна и остана жива!

vankovska-1

Катица Јанева и Зоран Заев се лице и грб на една иста монета констатираше Проф. Ванковска. Дури сега ја чув целата изјава на Јанева! Ако Заев не признава суд, оваа не признава ни претставничко тело на граѓаните, ни држава!

Ванковска го нападна и недржавното и неодговорно однесување на Катица Јанева.

-Македонија – и се’ е можно! Велам јас дека сме протекторат! А Кејти не знае ни што и’ е работа, ниту прави разлика меѓу легитимитет и легалитет, напиша Ванковска

vankovska-2

Во врска со интелектуалниот, јазичен и правнички капациет на Катица Јанева, Проф. Ванковска истакна:

Моето мислење за нејзините интелектуални способности останува непроменето! Како може правник, обвинител да не знае да изрази едноставна мисла??? дополнително во коментар напиша: А ако нема памет? На оваа и’ удрила слава во глава, а уште ништо не направила.

vankovska-3

-А сега можете да ја чуете романската обвинителка – и направете споредба со наша Кејти! Само ќе ви се каже зошто нашава е карикатура на тоа што треба да биде. Исто како што и државата е карикатура од држава. Напиша Проф. Ванковска, надоврзувајќи се во коментар професорката напиша: Работата е што наша Кејти ниту е Лаура, ниту госпоѓа. Уште помалку одличен правник. Компарација мегу Катица Јанева и романската обвинителка неможе да има тоа го констатираше и Проф. Ванковска. На Романкава и требале многу години да стане она што е, многу мачна работа. Кејти сака фастфуд – напиша Ванковска Кејти си остана доследна на себе – стално е дотерана ко за на свадба. Како не и` беше непријатно покрај Романкава, скромна, професионално облечена, умна и елоквентна– го заврши Ванковска парталењето на Катица Јанева на својот фејсбук профил.

Згрозени од зијавата на Јанева со свои реакции се јавија и граѓаните:

komentar-7

komentari-5

koment-0

komentar-6

komentar-5

komentari-4

komentar-3komentar-2

Најчитани вести