понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 18

Пресудата за Караџиќ не смее да влијае на судбината на Република Српска

Tomislav_Nikolic-640x422

Последни вести

Пресудата за лидерот на босанските Срби, Радован Караџиќ не смее да влијае на судбината на Република Српска, изјави денеска српскиот претседател Томислав Николиќ и ги повика сите политички претставници на српскиот народ во Босна и Херцеговина да се борат за неа и за својот народ.г.

– Србија во целост ќе ги извршува своите обврски и ќе ги користи своите права од конституираниот Дејтонски договор, посебно на правото да ја поддржува Република Српска и да и помогне да опстане, рече Николиќ.

Српскиот претседател, исто така, рече дека „оваа пресуда не може и не смее да влијае на судбината на Република Српска“.

– Затоа ги повикувам сите политички претставници на српскиот народ во Босна и Херцеговина, посебно во Република Српска, со заеднички став да се борат за својата Република и за својот народ, чија судбина, со оваа пресуда може да биде доведена во прашање, рече Николиќ.

Хашкиот трибунал денеска го осуди Радован Караџиќ на 40 години затвор и го прогласи за виновен за геноцидот во Сребреница.

Најчитани вести