четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 52

Турција го повикала германскиот амбасадор поради сатирична песна за Ердоган

105138969

Последни вести

Турското Министерство за надворешни работи минатата недела го повикало германскиот амбасадор на консултации поради сатирича емисија, емитувана на германската телевизија НДР, објави вчера германскиот весник „Шпигел“.

Амбасадорот Мартин Ердман бил повикан во Министерството доцна во вторникот, поради емисијата од 17 март на НДР, во која била изведена двеминутна старична песна, со која се исмева турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Министерството за надворешни работи на Германија одби да ја коментира информацијата.

Турски официјални лица исто така не дадоа коментар.

Најчитани вести