Свет

Голем пожар во облакодери во Обединети Арапски Емирати

Голем пожар во облакодери во Обединети Арапски Емирати

Голем пожар изби доцна синоќа во станбени облакодери во Обединетите Арапски Емирати.

Пожарот избувнал во еден облакодер во емиратот Ајман, северно од Дубаи, а подоцна се раширил и врз најблиската, соседна повеќекатница.

Локалната полиција соопшти дека нема повредени, затоа што сите станари на време се евакуирани, но десетици од нив побарале лекарска помаш поради помали повреди и проблеми со дишењето.

Пожарот во Ајман избувнал доцна синоќа, по локално време, во станбениот комплекс познат како „Ајман Уан“, што го сочинуваат 12 облакодери со вкупно три илјади апартмани.

Претставник на Цивилната заштита на емиратите изјави денеска дека огнената стихија е ставена под контрола, а пожарот е изгаснат, па сега екипите чекаат да се оладат заградите, со цел експерите да ги утврдат причините за избувнувањњто на пожарот.

Комплексот во Ајман чини 735 милиони долари и требаше да биде завршен до 2009, но неговото комплетирање се оддолжи до минатата година.

Во новогодишната ноќ, голем пожар го зафати луксузното 63 катно здание „Адрес хотел“ во центарот на Дубаи.

Истрагата утврди дека при градбата на овој облакодер не биле почитувани сите безбедносни стандарди, па пожарот го предизвикал обичен краток спој во електричната инсталација.

Во февруари 2015 година, пожар го оштети облакодерот „Факел“ во Дубаи, што важи за една од највисоките станбени објекти во светот.