петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Собранието се распушти – избори на 5-ти јуни!

По полноќ стапува на сила изгласаната одлука за самораспуштање на парламентот

Собранието се распушти - избори на 5-ти јуни!

Собранието се распушти - избори на 5-ти јуни!

Последни вести

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски некаде 15 минути до 23 часот го распушти Собранието и им се заблагодари на пратениците за досегашната работа.

Праниците на СДСМ не присуствуваа на седницата. И покрај нивното барање не беше свикана итна седница на која би биле контатирани оставките на нивните министри и заменици минстри што претходно во текот на денот ги поднесоа до претседателот на Владата за спроведување на изборите  Емил Димитриев.

По полноќ стапува на сила изгласаната одлука за самораспуштање на парламентот,  ќе се оди на избори но со минстрите на СДСМ во владата , која треба да го спроведе изборите на дефинираниот датум  5 јуни.

Најчитани вести