Магазин

Подгответе домашен сладолед

Подгответе домашен сладолед

Ви нудиме неколку интересни рецепти за правење на сладолед.

1. Сладолед од јаготки

20130520-najdobri-recepti-za-pravenje-na-sladoled-1

1 засладено кондензирано млеко

1 кондензирано млеко

2 лажички шеќер

1 1/2 шолји млеко

1 сад свежи јаготки или 1 пакување замрзнати јаготки

2 лажички сок од лимон

1/4 лажичка сол

Подготовка:

Измешајте ги првите 4 состојки во голем сад додека не се спојат заедно. Ставете ги јаготките, сокот од лимон и солта во миксер и миксајте додека не се спојат. Потоа ставете млеко во смесата.

Ставете ја смесата со млеко во фрижидер и оставете ја да замрзни.

2. Мока сладолед

 

moka

 

1 пакување чоколадни коцки, грубо исецкани
1/4 шолја силно сварено кафе
2 шолји шлаг
1 шолја хопла
3/4 шолји шеќер (поделени)
3 лажички од инстант кафе
4 жолчки од јајцеПодготовка

Истопете го чоколадото и измешајте го со свареното кафе. Тргнете ја оваа смеса на страна.

Ставете го шлагот и хоплата, 1/2 чаша шеќер и лажичка инстант кафе да се затоплат, и мешајте додека не се стопат шеќерот и кафето.
Измешајте ги жолчките и останатиот дел (1/4) од шеќерот со миксер додека смесата не стане подебелла и бела. Со миксер на мала брзина, постепено ставете ја претходната смеса во смесата со жолчка.

 

Затоплете го околу 6-8 минути, и мешајте додека смесата не стане густа. Откако ќе се згусни, тргнете ја смесата и измешајте ја со чоколадната. Покријте и оставете да се замрзни.

3. Сладолед од банана и кокос

 

banana

2 чаши засладени снегулки од кокос
1 шолја шеќер
6 жолчки од јајца
4 шолји млеко
2 шолји хопла
1 пакување крем од кокос
2 лажички ванилин шеќер
3 здробени банани


Подготовка

Ставете ги заедно снегулките, жолчките од јајцата и млекото во тенџере заедно со снегулките од кокос и мешајте 20 минути додека не се згусни смесата.

Тргнете ја смесата. Ставете ја хоплата, кремот од кокос и ванилата. Ставете ја бананата и оставете да се замрзни.

4. Ванила сладолед со овошје

 

ванила

3 јајца
1 1/2 шолја шеќер
2 лажички брашно
1/2 лажичка сол
4 шолји немасно млеко
1 шолја шлаг
1 лажичка ванилин шеќер
1 пакување замрзнато овошје (ваш избор)

 

Подготовка:

1. Изматете ги јајцата додека смесата не стане подебела. Промешајте заедно со шеќерот, брашното и солта и добро измешајте. Постепено додавајте го шеќерот во јајцата. Исто така додавајте го и млекото.

2. Ставете ја смесата да се испечи на околу 170 степени. (треба да дојде дебела)

3. Ставете ја смесата во голем сад и измешајте ја со шлагот, останатиот дел од ванилиниот шеќер и измешајте со посакуваното овошје.

4. Оставете да замрзни.

5. Сладолед од бадеми

 

bademi

 

1 засладено кондензирано млеко
1 кондензирано млеко
3 шолји целосно чоколадно млеко
2/3 шолји чоколаден сируп
3/4 исечени бадеми

Подготовка:

Измешајте ги 4-те состојки во сад. Оставете ги да замрзнат 30 минути.