петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

Тоблероне со кикирики

toblerone

Последни вести

Засукајте ги ракавите и денеска направете тоблероне со кикирики.

Потребни состојки:

-200мл. вода

-100гр. шеќер

-1 ванила

-250гр. чоколадо

-250гр. кршени и печени кикири

-250гр. кршени бисквити

-3 лажици масло

-за глазура

-100гр. чоколадо

Начин на подготовка:

Во подлабок сад ги ставаме водата, ванилата и шеќерот да зовријат. Кога ќе се стопи шеќерот го додаваме маслото заедно со чоколадото и мешаме додека не се изедначи сместа и ја тргаме од оган.

Ги додаваме бисквитите и кикириките и убаво промешуваме.

Смесата ја ставаме во калап обложен со фолија и ја оставаме убаво да се стегне. Потоа сечеме парчиња и ги чоколадираме.

Најчитани вести