недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 49

Вчера во Скопје 15 сообраќајки, 14 лица повредени

Вкупно 15 сообраќајни незгоди се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на град Скопје, во кои се повредени 14 лица, од кои едно се стекнало со тешки телесни повреди, а во седум е констатирана материјална штета.

soobrakajka-aaa

Поврзани вести

Како што информира за МИА главниот инспектор Сашо Дамјановски од СВР – Скопје, во текот на изминатиот ден по спроведените контроли над учесниците во сообраќајот од страна на сообраќајната полиција, откриени и санкционирани се поголем број прекршоци.

Четворица возачи не ги почитувале ограничувањата на брзината на движење, четворица возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, шест возачи поминале на црвено светло на семафор и четворица возачи за време на управување на возилото не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон.

Санкционирани се и 12 пешаци кои сториле прекршоци по разни основи.

Со помош на специјалното возило во текот на изминатиот ден отстранети се 47 возила.

Најчитани вести