недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

23 кандидати во трка за “Златната топка” – Реал Мадрид доминира со шест

ronaldo

Поврзани вести

Листата од 23 кандидати кои конкурираат за “Златната топка”, награда која се доделува на најдобриот фудбалер на светот во изминатата година, беше објавена од страна на ФИФА.

Традиционално, овој список до декември ќе биде скратен на тројца фудбалери, а победникот ќе биде објавен на 12-ти јануари во Цирих.

Најмногу играчи има од редовите на Реал Мадрид, дури шест – Роналдо, Бензема, Бејл, Крос, Родригез и Рамос, а тука е и Ди Марија, кој иако настапува во редовите на Манчестер Јунајтед на оваа листа се најде благодарение на игрите во “Кралскиот клуб”.

Инаку во последните шест сезони Лионел Меси четири пати ја освои оваа награда, додека останатите две години добитник на ова одличје беше Кристиано Роналдо. Токму Португалецот се очекува повторно да ја добие “Златната топка”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести