Магазин

Направете природен тоник за чистење на лицето

Направете природен тоник за чистење на лицето

За вашата кожа да биде убава и здрава, морате редовно да ја чистите и со тоа да ги отстранувате изумрените клетки, а од порите да ја отстраните нечистотијата и вишокот на шминка.

За да го изчистите лицето на потполно природен начин, пробајте да направите природен тоник за лице на следниот начин.

Во блендер стравете пола свежа краставица која не сте ја излупиле и четвртина од неизлупен компир кој претходно сте го измиле. Откако смесата убаво ќе се соедини, додајте неколку лажици сода бикарбона, јајце и една четвртина шолја јогурт, па повторно соединете ја смесата.

На лицете кое претходно сте го навлажниле со топла вода, со помош на кружни движења нанесете од припремениот тоник. Во следниот чекор, лицето измијте го со топла вода и нанесете хидрантна крема. Остатокот од тоникот чувајте го во ладилник, но не повеќе од еден ден.