Балкан

Во Приштина се одржа геј парада, Хашим Тачи на чело на колоната

Во Приштина се одржа геј парада, Хашим Тачи на чело на колоната
Во Приштина се одржа геј парада

Неколку стотици припадници на хомосексуалната и лезбејската заедница во Косово денеска ја одржа првата парата во Приштина, барајќи прифаќање и почитување на нивните права. Колоната ја предводеше косовскиот претседател Хашим Тачи, пренесува Танјуг.

Учесниците во парадата под силно полициско обезбедување поминаа низ центарот на Приштина, веејќи знамиња со боите на виножитото. Парадата е организирана по повод Меѓународниот ден на борбата против хомофобијата и трансфобијата.

Покрај Тачи, на парадата беа и британскиот и американскиот амбасадор во Приштина, со цел да им изразат поддршка на геј, лејзбејките, бисексуалните и трансродните лица.

Парадата помина без инциденти, а настанот не беше најавен поради старавувањето од можни инциденти.

taci