сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Калвар: ИД подготвува нови напади во Франција

133177686

Последни вести

Припадници на Исламска држава подготвуваат „кампања од терористички напади“ во Франција, при што ќе бидат активирани бомби на места со многу луѓе, предупреди директорот на Генералната дирекција за внатрешна безбедност, Патрик Калвар.

– Очигледно Франција е најмногу под закана и ние знаеме дека ИД планира нови напади, посочи Калвар пред парламентарната комисија за одбрана.

Тој беше сослушан пред комисијата пред европското фудбалско првенство Евро 2016, чиј домаќин ќе биде Франција.

Најчитани вести