петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Мохито од јагода

Последни вести

Лимонот го сечете на тенки тркалца.

Го редите од страните на чашата.

Средишниот дел го полниме со мраз. Јадодите, нането и малку сок од лимонот се блендираат. Ако сакате можете и да ги истолчите со тап предмет. Се додава румот, па се промешува благо. Смесата се истура врз мразот.

Се декорира со нане и јагода. Ако сакате без алкохолно мохито, тогаш наместо рум додадете шербет.

На здравје!

Најчитани вести