Свет

Украински војници убиени при напад на сепаратистите кај Доњецк

Украински војници убиени при напад на сепаратистите кај Доњецк

Петмина војници на Армијата на Украина загинале денеска во престрелка северно од градот Доњецк, соопштија денеска украинските власти.

Како што јави Би-Би-Си, ова е најголем дневен биланс на жртви годинава.

Проруските сепаратисти убиле четворица војници од заседа кај месноста Веркнеторецкоје, близу градот Авдивка. Петиот војник загинал откако со возилото наишол на нагазна мина.

Украинскиот армиски портпарол Олександр Мотузјаник го потврди бројот на жртвите. Тој вели и дека претходно денеска имало провокации од сепаратстите кон армиските трупи.

Истиот извор тврди дека биле убиени и двајца сепаратисти.

Претставникот на самопрогласената „Доњецка Народна Република“, Едуард  Басурин соопшти дека двајцата сепаратиситчки борци загинале при гранатирање од страна на украинските сили.

Тој исто така, додаде дека вчера сепаратистите одбиле еден напад на украинската војска која се обидувала да продре меѓу градовите Авдивка и Јасинувата.