Македонија,Крими хроника

Македонски политичар доживеа сообраќајка

Македонски политичар доживеа сообраќајка

Пратеникот Павле Трајанов доживеа сообраќајна несреќа во саботата попладне на автопатот Скопје-Гевгелија, пишува Прес24.

До несреќата дошло кога возило престигнувало цела колона, на полна линија и директно удрило во друго возило кое се движело во својата лента.

Претседателот на ДС, Павле Трајанов, управувал со „шкода“, при што се движел на десната страна на патот Скопје – Гевгелија.

Во исто време од спротивната страна имало колона од автомобили и товарни возила, при тоа во обид да престигне, возачот со „фиат пунто“, на полна линија, преминал на левата страна од коловозот и директно удрил во „шкодата“.

Според трагите на кочење, „пунтото“ се движело со голема брзина, јавуваат медиумите.

Трајанов иако се обидел да избегне и се залепил на крајната десна страна и речиси целосно го сопрел возилото, не можел да ја избегне несреќата. Тој не е повреден, а четворица сопатници на двете возила имале повреди, биле префрлени во клиниките, а потоа сите пуштени на домашно лекување.