вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 44

Сена се прелеа: Поплавите предизвикаа хаос во Париз (ФОТО+ВИДЕО)

Градските власти ги предупредија жителите и посетителите да бидат внимателни во близина на брегот бидејќи водостојот ќе продолжи да се зголемува до петок.

Сена во Париз го достигна нивото на водостој од шест метри

Сена во Париз го достигна нивото на водостој од шест метри

Последни вести

Во Париз реката Сена се прелеа преку насип, а поплави погодија и други градови од Франција.

Во Париз се затворени патишта долж брегот на Сена, од југозападниот дел на градот до областа околу Ајфеловата кула, каде нивото на водата е за 4,3 метри зголемено во однос на вообичаеното.

poplava

Градските власти ги предупредија жителите и посетителите да бидат внимателни во близина на брегот бидејќи водостојот ќе продолжи да се зголемува до петок.

Националната метеоролошка служба синоќа прогласи тревога во северните области и портокалово предупредување во пет департмани поради поплави.

poplava2

па

пар

Најчитани вести