понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

24 часовен беспалтен филмски маратон во кино Милениум

На 25 јули е концертот на ТИ, Доџо & Лепи Џони. Додека на 26 јули ќе се отоври изложба на избрани дела од академскиот сликар Томе Мишев.

mkc

Последни вести

Во организација на Младинскиот културен центар овој викнед ( 25 и 26 јули) со наслов „МКЦ за Скопје” за љубителите на филмот, музиката и уметноста ќе се одржат повеќе настани, а влезот за сите посетители ќе биде бесплатен.

На 25 јули е концертот на ТИ, Доџо & Лепи Џони. Додека на 26 јули ќе се отоври изложба на избрани дела од академскиот сликар Томе Мишев.

Истиот ден во кино „Фросина“ е предвидено проекција на филмовите: „ре: волт # 2“ (r e : v o l t # 2) на Стефан Сидовски  и „Град на човечко препознавање“ (документарен филм на Трајче Попов 1972). Филмот е посветен на Скопје, на неговиот развој низ векови, на борбата против разните окупатори и природните стихии, за посетите на претседателот Тито, за сè она што било значајно во неговиот развој.

Филмскиот 24-часовен маратон во кино Милениум ќе започне на 26 јули во 11 часот со филмот Поштарот Пет , следат:

Во 13 ч. – Како да го дресирате вашиот змеј 2 3Д

Во 15 ч. – Икс-Мен: Денови на идното минато 3Д

Во 17 ч. – Планетата на мајмуните – Револуција 3Д

Во 20 ч. – Херкул 3Д

Во 22 ч. – Улица Скок бр. 22

Во 00 ч. – ТРАНСФОРМЕРС: ДОБА НА ИЗУМИРАЊЕ 3Д

Во 03 ч. – Семеен Хаос

Во 05 ч.  – ФИФА 2014: Обединети Страсти

Во 08 ч. – Рио 2 3Д

Билети ќе се издаваат само за филмовите „Херкул“ од 20 часот и „Улица Скок бр.22“ од 22 часот. Билети, на едно лице по најмногу 2 билета, ќе можат да се подигнат на билетара на Кино Милениум веќе од петок од 10 часот. За останатите проекции нема да бидат потребни билети, соопштија од МКЦ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести