недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

26 лица загинати при ракетен напад на свадбена веселба во Авганистан

avganistan3

Последни вести

Најмалку 26 лица загинаа, а 45 се повредени синоќа при ракетен напад на свадбена веселба во Авганистан, соопшти полицијата, објави МИА.

Ракетата погодила една куќа во провинцијата Хелманд. Авганистанските владини сили во близина се борат против талибанските бунтовници.

Во овој реон се водат жестоки судири откако меѓународната коалиција се повлече од него пред шест месеци.

Најчитани вести